Scroll Top
IMG_0849-2

Fototapety – opis, zalety i wady, zastosowanie

Wybór materiału z którego ma być wykonana spersonalizowana fototapeta jest niejednokrotnie trudniejszy niż wybór wzoru który ma zdobić ścianę.

Dostępne jest wiele rodzajów tapet – fototapet: flizelinowe,  winylowe na fizelinie, pcv, papierowe, lateksowe, samoprzylepne, wielokrotnego użytku, fototapety z klejem aktywowanym wodą.

 • Fototapety flizelinowe i fizelinowe to dwie dopuszczalne nazwy tego samego materiału.
 • Fototapety PCV i fototapety winylowe to również to samo i oznacza folie ścienne(naklejka).
 • Tapeta lateksowa to tak naprawdę tapeta papierowa z domieszką lateksu.
 • Tapeta flizelinowa składa się  z flizeliny jako elementu podkładowego i elementu na którym drukujemy – papieru lub PCV w zależności od konkretnego rodzaju materiału.

 Czym w praktyce różnią się te materiały? 

Fototapeta flizelinowa – wysokiej jakości materiał ścienny o gładkiej strukturze  na bazie papieru powlekanego pvc oraz  flizeliny.

 • Bardzo łatwy w montażu – posiada właściwości wyciszające pomieszczenie.
 • Materiał nie kurczy się i nie pęcznieje dzięki czemu możemy kłaść go bez zakładek (na styk).
 • Niweluje lekkie niedoskonałości ściany.
 • Dosyć odporny na uszkodzenia,
 • Brak problemów przy demontażu

Fototapeta lateksowa – materiał wykonany z wysokojakościowego papieru powleczonego Lateksem o gramaturze ok. 220 gr/m2.

Specyfika montażu:

 • tapety lateksowe najpierw smarujemy klejem i odkładamy na czas aż go wchłoną i dopiero po nasączeniu przyklejamy do ściany,
 • należy pamiętać, że tapety papierowe pęcznieją, gdy są nasączone klejem oraz kurczą się podczas wysychania kleju, stąd aby uniknąć szpar między brytami należy łączyć bryty na zakładkę. Bardzo ważną rzeczą, jest że nasączona klejem fototapeta jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, należy się z nią obchodzić bardzo delikatnie. Zaletą tapet lateksowych jest ich niska cena.

Samoprzylepna folia ścienna – gładki matowy materiał PCV ze specjalnym klejem dla ułatwienia montażu na ściany. Jest to materiał uniwersalny, nadaje się zarówno na małe ściany, naklejki ścienne jak i okleiny meblowe. Klej jest dosyć mocny, jednak przy niektórych ścianach malowanych farbami lateksowymi może wymagać dodatkowego przygotowania podłoża. Folie nie jest tak łatwo uszkodzić przy montażu jak tapetę papierową, ale należy uważać aby nie zabrudzić i  nie posklejać warstwy klejącej ze sobą. Demontaż jest również stosunkowo łatwy. Bryty odchodzą w całości od ściany, jednak w zależności od rodzaju podłoża (zastosowanej techniki budowlanej, rodzaju farb, skuteczności zagruntowania ściany) bryty mogą odchodzić z kawałkami starej farby lub w ekstremalnych przypadkach kawałkami tynku.

Fototapeta Samoprzylepna Hero Tex – Jest to samoprzylepna tkanina poliestrowa o satynowym wykończeniu z bardzo subtelną  strukturą dzięki której grafiki wydrukowane na tym materiale wyglądają imponująco. Dzięki zastosowaniu specjalnego kleju bardzo łatwo aplikuje się na ścianę. Wybór fototapety samoprzylepnej jest wyborem trafnym, jeżeli można ją precyzyjnie dopasować na ścianie. Nie ma zagrożeń brudzenia pomieszczenia klejem, tak jak w przypadku fototapet flizelinowych i lateksowych. Ściana powinna być czysta sucha i odtłuszczona. Niektóre farby utrudniają proces aktywacji kleju na ścianie. W takim przypadku należy umyć ścianę mydłem malarskim lub zmatowić ją papierem ściernym. Najlepiej przed przystąpieniem do klejenia przeprowadzić próbę czy klej na pewno zwiąże z fototapetę z powierzchnią. W przypadku występowania na ścianie pewnych niedoskonałości w postaci np. grudek farby – na tapetach samoprzylepnych będą się one odznaczały inaczej niż przy tapetach flizelinowych, które tego typu niedoskonałości niwelują.